سبد خرید شما خالی است!

تفاوت سیگنال ژنراتور و فانکشن ژنراتور

 
تفاوت سیگنال ژنراتور و فانکشن ژنراتور
تفاوت سیگنال ژنراتور و فانکشن ژنراتور

سیگنال ژنراتور و فانکشن ژنراتور یکی از مهم ترین وسایلی هستند که هر کدام دارای ویژگی های منحصر به فرد خود می باشند اما بسیاری از افراد که اطلاعات کافی ندارند، عملکرد این دو دستگاه را یکسان می دانند و یا تفاوت اصلی که بین آنها در مبحث دیزل ژنراتور نمی دانند.

اما می توان گفت اساساً ماهیت هر دو دستگاه یکسان است، به طوری که هر دو منبع تولید سیگنال های متناوب هستند. اما در عمل تفاوت هایی با هم دارند که قصد داریم در این قسمت به بررسی تفاوت سیگنال ژنراتور و فانکشن ژنراتور بپردازیم.

تفاوت سیگنال ژنراتور و فانکشن ژنراتور در نوع سیگنالی است که آنها تولید می کنند. به طوری که سیگنال ژنراتور فقط قادر به تولید سیگنال سینوسی است، اما فانکشن ژنراتور می تواند انواع سیگنال های سینوسی، مربع، مثلثی و غیره را تولید کنند.

یکی دیگر از مهم ترین تفاوت سیگنال ژنراتور و فانکشن ژنراتور، فرکانس و دامنه سیگنالی است که تولید می کنند. به طور کلی، سیگنال های دیزل ژنراتور می توانند سیگنال های فرکانس بالا تولید کنند. برای مثال، در مدل های معمولی، فرکانس تولید را می توان تا 150 مگاهرتز تنظیم کرد. این واقعیتی است که فرکانس سیگنال تولید شده توسط فانکشن ژنراتورهای بسیار کمتر از فرکانس ژنراتورهای سیگنال است. فرکانس تولید در عملکرد ژنراتورهای معمولی حدود 2.3 مگاهرتز است.

در حوزه سیگنال وضعیت برعکس است. دامنه سیگنال های تولید شده توسط فانکشن ژنراتور بسیار بیشتر از سیگنال ژنراتورها است. در ژنراتورهای با عملکرد معمولی، محدوده سیگنال حدود 10 تا 20 ولت پیک به پیک است. این در حالی است که دامنه سیگنال های تولید شده در مولدهای سیگنال بسیار کم و در حدود چند ده میلی ولت است.

در نتیجه، شکل موج، فرکانس و دامنه سه عامل اصلی در مقایسه مابین این دو دستگاه هستند.

در ادامه قصد داریم به توضیح کامل تر سیگنال ژنراتور و فانکشن ژنراتور و تفاوت هایی که بین آن ها است، بپردازیم. 


فانکشن ژنراتور

یکی دیگر از تجهیزات آزمایشگاهی فانکشن ژنراتور می باشد.این دستگاه ابزاری است که انواع شکل موج ها را با فرکانس ها و دامنه های مختلف تولید می کند که فرکانس این شکل موج ها می تواند در محدوده وسیعی باشد و شکل موج مورد نیاز بیشتر موج سینوسی، موج دندانه ای، موج مثلثی، موج مربعی این خروجی های مختلف ژنراتور به طور همزمان در دسترس هستند. قبل از اعمال سیگنال تولید شده به مدار، شکل موج خروجی را باید با استفاده از اسیلوسکوپ مشاهده کرد و از صحت آن مطمئن شد.

 


تفاوت سیگنال ژنراتور و فانکشن ژنراتور

کاربرد های فانکشن ژنراتور

  • مراکز تحقیق و توسعه آزمایشگاه های آموزشی مانند آزمایشگاه های برق و الکترونیک در دانشگاه ها 
  • تعمیر تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی 
  • تست پاسخ و تست تحریک
  • بررسی ویژگی های پاسخ فرکانسی و تزریق سیگنال درون مدار

پارامترهای مهم یک فانکشن ژنراتور

برای انتخاب یک فانکشن ژنراتور برای هر برنامه، لازم است پارامترهای عملکردی و مشخصات یک مولد تابع را بدانید. یک سری مشخصات پنهان برای این دستگاه وجود دارد که برای تست ابزار مهم هستند. با توجه به ماهیت آنالوگ و دیجیتال ابزار اندازه گیری، مشخصات ژنراتور تابع نیز متنوع است. قیمت ها نیز متفاوت است. از انواع این پارامترها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

شکل موج: فانکشن ژنراتور می تواند شکل موج سینوسی، مربع، پالس و غیره تولید کند.

سطح خروجی: سطح خروجی می تواند متفاوت باشد و معمولاً قابل تنظیم است، اگرچه این مقدار حداکثر می تواند در هر فانکشن ژنراتور متفاوت باشد. معمولاً حداکثر مقدار برای خروجی 10-12 ولت است.

امپدانس خروجی: این مشخصه بار توسط درایور اعمال می شود و مقدار آن معمولاً 500 اهم است.

محدوده فرکانس: فانکشن ژنراتور محدوده فرکانس محدودی دارند که شامل موارد زیر است:

 1. محدوده فرکانس پایین: از 0.1 تا 1 هرتز

 2. محدوده فرکانس بالا: از 1 تا 20 هرتز

پایداری فرکانس: پایداری فانکشن ژنراتور می تواند متفاوت باشد و آزمایش آنالوگ با هدف پایداری بیشتر انجام می شود.

قابلیت قفل فاز: برخی از فانکشن های ژنراتور می توانند فاز را قفل کنند، قفل فاز به منظور افزایش دقت و همگام سازی خروجی انجام می شود.

مدولاسیون: برخی از فانکشن ژنراتور قابلیت تعدیل سیگنال خروجی را دارند. مدولاسیون ایجاد شده از نوع دامنه یا فرکانس است.

محیطی: شرایط محیطی می تواند برای فانکشن ژنراتور مهم باشد، مانند دمای کاری و رطوبت.

مکانیکی: اندازه، وزن و سایر موارد مکانیکی برای همه ابزار مهم نیست، اما بهتر است بررسی شود.


مدار داخلی فانکشن ژنراتور

ولتاژ کنترل شده فرکانس برای تنظیم دو منبع جریان یعنی منبع جریان بالا و منبع جریان پایین استفاده می شود. منبع جریان بالاتر جریان ثابتی را به انتگرال می دهد. ولتاژ خروجی انتگرال گیر به صورت خطی با زمان افزایش می یابد. در صورت افزایش یا کاهش جریان خازن شارژ، شیب ولتاژ خروجی به ترتیب افزایش یا کاهش می یابد. از این رو فرکانس را کنترل می کند. مدار مولتی ویبراتور مقایسه کننده ولتاژ وضعیت شبکه را با ولتاژ خروجی تغییر می دهد. انتگرال برابر است با بیشترین و یا حداکثر سطح بالایی از پیش تعیین شده. با توجه به این تغییر حالت، منبع جریان بالا حذف شده و منبع جریان کم روشن می شود. این منبع جریان کمتر جریان مخالف مدار یکپارچه را تامین می کند. خروجی یکپارچه ساز با گذشت زمان به صورت خطی کاهش می یابد. هنگامی که این ولتاژ خروجی برابر با حداکثر سطح بالای از پیش تعیین شده در سمت منفی باشد، مولتی ویبراتور مقایسه کننده ولتاژ منبع جریان پایین تر را خاموش می کند و دوباره وضعیت شبکه را تغییر می دهد. شبکه مقاومت در این مدار شکل دهنده با تغییر عرض عرضی شیب موج مثلثی تغییر می کند که منجر به ایجاد موج سینوسی با اعوجاج کمتر از 1% می شود. دو تقویت کننده خروجی از هر یک از توابع شکل موج، دو خروجی همزمان و مجزا را انتخاب می کنند. عملکرد فانکشن ژنراتور ارائه سیگنال هایی با دامنه و فرکانس شناخته شده است. این دستگاه برای ارائه سطوح سیگنال بسیار پایین برای تست گیرنده ها استفاده می شود. اما اندازه گیری و کالیبره کردن سیگنال در سطح بسیار پایین بسیار دشوار است. بنابراین از میراگرها در فانکشن ژنراتور استفاده می شود. دستگاهی است که سطح قدرت سیگنال را به میزان ثابتی کاهش می دهد.

 

تفاوت سیگنال ژنراتور و فانکشن ژنراتور

 

سیگنال ژنراتور

دستگاهی که قادر به تولید سیگنال یا امواج الکترونیکی با دامنه (ولتاژ) و فرکانس مورد نظر ما باشد و آن را به خروجی بفرستد تا وارد مدار و کارهای دیگر شود، مولد سیگنال نامیده می شود.


تفاوت سیگنال ژنراتور و فانکشن ژنراتور

سیگنال ژنراتور و فانکشن ژنراتور یکی از مهم ترین دستگاه هایی است که کاربردهای فراوانی در زمینه صنعت برق دارد. می توان گفت که ماهیت این دو ژنراتور یکسان است و هر دو سیگنال های متناوب تولید می کنند.

 تفاوت اصلی این دو ژنراتور در نوع سیگنالی است که تولید می کنند. فانکشن ژنراتور قادر به تولید انواع سیگنال های مربعی، سینوسی، مثلثی هستند. تولید کنید، در حالی که سیگنال مولد فقط یک سیگنال سینوسی تولید می کند.

دیگر تفاوت سیگنال ژنراتور و فانکشن ژنراتور فرکانس است. به طور کلی، فرکانس سیگنال تولید شده توسط فانکشن ژنراتور کمتر از فرکانس سیگنال تولید شده توسط ژنراتورهای سیگنال است. بنابراین مولدهای سیگنال قادر به ایجاد سیگنال های فرکانس بالا هستند. 

دامنه سیگنال: در ژنراتور سیگنال، دامنه سیگنال های تولید شده بسیار کم و حدود ده ها میلی ولت است. در ژنراتورهای تابع، دامنه سیگنال های تولید شده بسیار بیشتر از مولدهای سیگنال است. محدوده سیگنال در عملکرد ژنراتورهای معمولی حدود 10 تا 20 ولت پیک به پیک است. در نتیجه سه عامل اصلی در مقایسه بین ژنراتور سیگنال و فانکشن ژنراتور عبارتند از: فرکانس، دامنه، شکل موج.

 


برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.