سبد خرید شما خالی است!
فروشگاه تکترونیکس/تعمیرات/تعمیر اسیلوسکوپ

تعمیر اسیلوسکوپ 

اگر بخواهیم ضروری ترین اجزای یک آزمایشگاه را به ترتیب اهمیت شان لیست کنیم، بدون شک اسیلوسکوپ یکی از اصلی ترین آنهاست، کاربرد اصلی این سازه حساس در نمایش سیگنال های به دست آمده از ولتاژ خلاصه می شود.
با توجه به حوزه کاربرد این کالا، بروز هرگونه اشکال در روند کاری آن می تواند سبب تخریب سازه های وابسته و به دست آمدن زیان های مالی و فنی شود.
به همین خاطر تعمیر اسیلوسکوپ پروسه ای است که بخش عمده ای از فعالان فنی این حوزه به آن توجه ویژه ای دارند، چرا که تعمیرات اسیلوسکوپ همیشه کم هزینه تر از جایگزین کردن آن است.
تشخیص به موقع اختلالات کارکرد اسیلوسکوپ می تواند در جلوگیری و یا تعمیر به موقع آن نقش برجسته ای داشته باشد، برای رسیدن به این توانمندی لازم است شخص اطلاعات مفیدی در رابطه با نوسان نما داشته باشد، در این ادامه این مطلب قصد داریم با ارائه توضیحاتی در رابطه با اسیلوسکوپ شما را در جذب این اطلاعات یاری کنیم.
 

اسیلوسکوپ چیست؟

جالب است بدانید که نام این سازه با کاربرد آن رابطه مستقیمی دارد چرا که معنای لغوی واژه اسیلوسکوپ نوسان نما می باشد، البته برخی از فعالان این حوزه آن را به اختصار اسکوپ نیز می نامند.
این سازه به علت کاربرد گسترده ای که دارد همواره در دسته بندی ضروری ترین دستگاه های آزمایشگاهی قرار داده می شود، لازم به ذکر است که کاربرد اصلی نوسان نما در نمایش  سیگنال های ولتاژ خلاصه می شود.
اسکوپ ها سیگنال های به دست آمده از ولتاژ را در یک صفحه دو بعدی به نمایش میگذارند که  طبق معمول محور افقی نشان دهنده زمان، و محور عمودی نشان دهنده مقدار دامنه سیگنال بررسی شده است.
دامنه ولتاژ، فرکانس، نویز های سیگنال و وقفه های زمانی نمونه هایی از ویژگی هایی است که می توان با تجزیه و تحلیل سیگنال های به دست آمده از ولتاژ به آنها دست یافت.
بر خلاف انتظار، پیشروی علومی مانند فیزیک، مهندسی، الکترونیک و علوم پزشکی به شدت به کارکرد صحیح اسیلوسکوپ متکی است، به همین خاطر سلامت فنی آن و تعمیر اسیلوسکوپ از اهمیت بالایی برخوردار است.
 تعمیر اسیلوسکوپ

اهمیت اسیلوسکوپ 

به طور کلی می توان گفت مدار ها مسئول تامین توان بسیاری از تغذیه کنندگان انرژی اعم از چراغ ها و تلویزیون ها هستند، این مدار ها مسیر هایی بین یک یا چند نقطه را تشکیل می دهند که جریان با شدت های متفاوتی از آنها گذر می کند.
در این میان انتقال صحیح و به موقع جریان به نیرویی به نام ولتاژ وابسته است، بنابراین اگر ولتاژ دچار اختلالی شود تمام عوامل وابسته اعم از جریان، مدار و سازه های الکتریکی نیز دچار مشکل می شوند.
نوسان نما می تواند با بررسی ولتاژ از بروز اشکالات جلوگیری کرده و ایرادات احتمالی را بررسی کند، به همین خاطر از اهمیت ویژه ای در حوزه صنعت برخوردار است.
بنابراین اگر از اسیلوسکوپ به عنوان یک ابزار برای کارهای فنی خود استفاده می کنید، در صورت بروز مشکل یک آموزش خوب برای تعمیرات اسیلوسکوپ می تواند به شما کمک کند.
 

مشکلات شایع اسیلوسکوپ 

حال که با چیستی اسیلوسکوپ و برخی از کاربرد های آن آشنا شدیم، انتظار می رود که اصلی ترین مشکلاتی که ممکن است برای یک اسکوپ پیش بیاید را بررسی کنیم چرا که شناخت صحیح یک ایراد می تواند در تعمیر بهینه آن موثر واقع شود.
اصلی ترین مشکلات در تعمیر اسیلوسکوپ عبارت است از:
  • عدم کارکرد سیستم عامل 
  • نمایش مقادیر عددی اشتباه
  • عدم کارکرد دکمه پاور
  • کاهش کیفیت تصویر نمایشگر 
  • از کار افتادن برخی از ابزار های وابسته 
  • عدم کارکرد دکمه های ولوم
  • خاموش شدن کامل بدون اتصال مجدد
لازم به ذکر است که دو نوع اصلی اسیلوسکوپ یعنی دیجیتال و آنالوگ هر کدام از تعمیر متفاوتی پیروی می کنند و اشکالات متمایزی را تحت پوشش قرار می دهند، چرا که نوسان نمای دیجیتال سازه ای بروز است و برای رفع اشکال به تجهیزات پیشرفته ای نیاز دارد اما اسیلوسکوپ آنالوگ به سبب طراحی قدیمی که دارد به شیوه تعمیراتی عامیانه تری وابسته است 
به همین خاطر نمی توان یک فرمول تعمیراتی واحد را برای هر دو دستگاه اعمال کرد.
در چنین شرایطی تنها راه حل موجود تحویل سازه تعمیری به مجموعه ای است که بتواند در گام اول عیب آن را درست تشخیص داده،‌ و در گام دوم آن را به بهترین شکل تعمیر کند.
در بسیاری از موارد سازه ی مخرب با تعمیرات جزئی یا کلی کارکرد سابق خود را به دست می آورند اما تعمیر اسیلوسکوپ ها همیشه نتیجه بخش نیست و یا هزینه های بازسازی آن برای صاحبانش صرفه اقتصادی ندارد.
در چنین شرایطی، تنها تهیه مجدد اسیلوسکوپ از یک مجموعه معتبر می تواند از بروز زیان های مالی جدید جلوگیری کند، مجموعه بزرگ تکترونیکس می تواند شما را در این امر یاری رساند.
 

شناسایی مشکل اسیلوسکوپ 

برای نتیجه گیری بهتر و تعمیر اسیلوسکوپ، در ابتدا ضروری است که نوع مشکل دستگاه را شناسایی کنید. بعضی از مشکلاتی که ممکن است در اسیلوسکوپ به وجود آید شامل: خراب شدن صفحه نمایش، خطای اندازه گیری، مشکل در خروجی و … است. 
پس از اینکه مشکل دستگاه را شناسایی کردید، بهترین کار این است که دفترچه راهنما تعمیرات دستگاه را مطالعه کنید. در این دفترچه راهنما، اطلاعات علمی و دقیقی در رابطه با چگونگی تعمیرات اسیلوسکوپ و قطعات مختلف آن وجود دارد.
اگر نتوانستید مشکل خاصی را شناسایی کنید بهتر است با تولید کننده و یا فروشنده دستگاه اسیلوسکوپ خود تماس بگیرید و مشکل دستگاه خود را با آنها مطرح کنید. آنها می توانند برای تعمیر یا تعویض دستگاه در پوشش خدمات پس از فروش به شما کمک کنند.
توصیه می شود، قبل از هرگونه اقدام جدی برای تعمیر اسیلوسکوپ، مطمئن شوید که شما توانایی و علم لازم برای انجام این کار را دارید. اگر در این زمینه تخصصی ندارید بهتر است از یک تکنسین تعمیرات تخصصی کمک بگیرید.
تکترونیکس آماده ارائه خدمات فنی و تخصصی در زمینه تعمیر اسیلوسکوپ به شما مشتریان عزیز است. در صورت بروز هرگونه مشکل می توانید دستگاه خود را با خیلی آسوده به متخصصان ما بسپارید.
 
تعمیرات اسیلوسکوپ

 

مراحل تعمیر اسیلوسکوپ

تعمیرات اسیلوسکوپ دیجیتال یا آنالوگ ممکن است بسته به نوع شکل پیش آمده و مدل دستگاه مورد نظر، مراحل مختلفی داشته باشد. با این حال، به صورت کلی، مراحل تعمیر اسیلوسکوپ عبارتند از:

ریست کردن دستگاه

قبل از هر اقدامی دستگاه خود را ریست کنید، با این اقدام ممکن است مشکل دستگاه رفع شده و نیازی به تعمیر نداشته باشد. مراحل ریست کردن اسیلوسکوپ به شرح زیر است:
سخت افزار اسیلوسکوپ را دوباره تنظیم کنید
همه کابل ها از قبیل کابل USB، LAN و کابل ورودی را از دستگاه جدا کنید.
با فشار دادن دکمه پاور، دستگاه اسیلوسکوپ خود را در چرخه برق دهید.
بلافاصله پس از آن به طور مکرر دکمه MATH را با سرعت 2 تا 3 بار در ثانیه و در حالی که دستگاه شما در حال بوت شدن است، فشار دهید.
اگر با به کار بردن مراحل بالا دستگاه به درستی بوت نشد، مراحل 2 تا 4 را دوباره امتحان کنید.
اگر پس از ریست کردن دستگاه باز هم مشکل اسیلوسکوپ شما حل نشد باید به سراغ تشخیص مشکل و راه حلی برای رفع آن باشد.

تشخیص خرابی اسیلوسکوپ

در این مرحله، باید مشکل دستگاه را شناسایی کنید. جهت شناسایی مشکل دستگاه اسیلوسکوپ خود میتوانید از تجهیزات جانبی کمک بگیرید. خواندن دستورالعمل سازنده دستگاه نیز می تواند در تشخیص و عیب یابی به شما کمک کند.

تعمیر قطعات خراب دستگاه

جهت تعمیر اسیلوسکوپ شما باید پس از شناسایی مشکل و تشخیص قطعات معیوب، قطعات خراب را تعمیر یا تعویض کنیدد. در این مرحله از تعمیر اسیلوسکوپ، ممکن است نیاز به استفاده از ابزارهای فنی خاص داشته باشید.

تعمیر مدارهای الکترونیکی اسیلوسکوپ

در صورتی که مشکل دستگاه اسیلوسکوپ شما با مدار الکترونیکی آن مرتبط باشد، ممکن است نیاز باشد، مدارهای الکترونیکی دستگاه اسیلوسکوپ تعمیر یا تعویض شوند.

تست و عیب‌یابی

پس از تعمیر قطعات، باید مجددا دستگاه اسیلوسکوپ تست و عیب‌ یابی شود. در این مرحله، باید از تجهیزات آزمایشی مناسب تست دستگاه استفاده شود.

تست نهایی دستگاه

در این مرحله از تست دستگاه، باید دستگاه را از شرایط آزمایشگاه خارج کنیم و برای تست نهایی به منظور تایید کارکرد، اسیلوسکوپ تعمیر شده را در شرایط واقعی قرار دهید.
این نکته را به یاد داشته باشید که تعمیر اسیلوسکوپ، کار بسیار فنی و پیچیده‌ای است و برای انجام آن، تخصص و تجربه لازم است. بنابراین بهترین روش برای تعمیر اسیلوسکوپ، ارجاع دادن آن به تعمیرکاران متخصص در این زمینه است. تعمیرکاران متخصص تکترونیکس گزینه ای مناسب برای تعمیر دستگاه شما هستند.
 

ابزارهای مورد نیاز برای تعمیر اسیلوسکوپ

جهت تعمیر اسیلوسکوپ معیوب، به تجهیزات زیر نیاز دارید:

مولتی متر:

این ابزار برای اندازه گرفتن ولتاژ، جریان و مقاومت دستگاه اسیلوسکوپ شما بسیار مفید است.

فن کولر:

اگر دستگاه اسیلوسکوپ شما داغ می‌ شود، فن کولر ابزاری است که می‌تواند با کاهش دادن دمای دستگاه، به عملکرد هر چه بهتر آن کمک کند.

پنس حرارتی:

ابزار پنی حرارتی جهت اندازه‌ گیری دما، به ویژه در قطعات الکترونیکی دستگاه اسیلوسکوپ کاربرد دارد.

ابزارهای جانبی:

این ابزارها می‌توانند شامل میکروسکوپ، لامپ‌های نوری، ابزارهای خشک‌کننده و غیره باشند.
تجهیزات مربوط به سیم‌کشی دستگاه: این ابزارها شامل کابل‌های اتصال، سیم‌های جوشی و ابزارهای دیگری هستند که برای تعمیر سیم کشی دستگاه اسیلوسکوپ شما لازم است.

دفترچه راهنمای تعمیرات:

همانطور که گفته شد دفترچه راهنما تعمیر می تواند دستورالعمل کامل تعمیر و نگهداری دستگاه اسیلوسکوپ شما را در بر داشته باشد و نکات کاربردی و پیشنهادات لازم برای تعمیر اسیلوسکوپ را در اختیار شما بگذارد.
 
آموزش تعمیر اسیلوسکوپ

 

راه های محافظت از اسیلوسکوپ 

دستگاه اسیلوسکوپ یک ابزار کاربردی در صنعت برق و الکترونیک است که حساسیت بالایی دارد. بهتر آن است که برای پیشگیری از هر نوع آسیب وارده به دستگاه اسیلوسکوپ نکاتی را رعایت کنید. تا دستگاه شما نیاز به تعمیرات اساسی نداشته باشد.

نگهداری دستگاه در محیط خشک و سرد:

دمای بالا و همچنین رطوبت هوا می‌تواند باعث خراب شدن دستگاه دستگاه شما شود، بنابراین دستگاه اسیلوسکوپ خود را در محیط های خشک و سرد نگهداری کنید.

از کیف حمل استفاده کنید:

دستگاه اسیلوسکوپ حساسیت بالایی نسبت به ضربه دارد، بنابراین با استفاده از کیف حمل مناسب جهت جا به جایی دستگاه، می‌توانید از آن محافظت کنید.

عدم تماس اسیلوسکوپ با مواد شیمیایی:

در صورت تماس دستگاه شما با مواد شیمیایی، این احتمال وجود دارد که قطعات دستگاه تغییر شکل دهند و یا خراب شوند، بنابراین از تماس مستقیم دستگاه اسیلوسکوپ با مواد شیمیایی خودداری کنید.

تمیز کردن منظم دستگاه:

برای عمر طولانی تر دستگاه و جلوگیری از خراب شدن، بهتر است دستگاه اسیلوسکوپ را به صورت منظم تمیز کنید.

از ولتاژ و فرکانس مناسب استفاده کنید:

برای استفاده صحیح از دستگاه اسیلوسکوپ، باید ولتاژ و فرکانس مناسب را تنظیم کنید. استفاده از ولتاژ یا فرکانس نامناسب می‌تواند باعث وارد شدن آسیب به دستگاه شود.
با رعایت نکات حفاظتی ساده ای که بیان شد می تواند دستگاه اسیلوسکوپ خود از آسیب های احتمالی ناشی از استفاده غیر اصولی حفظ کنید. اگر با رعایت نکات فوق باز هم نیاز به خدمات تعمیر اسیلوسکوپ داشتید کافیست از طریق راه های ارتباطی درج با متخصصان مجموعه تکترونیکس تماس بگیرید و دستگاه خود را به آنها بسپارید.